Záver školského roka v MyMachine patril trom úžasným podujatiam

MyMachine EXPO je oslavou tvorivosti detí, študentov stredných odborných škôl aj vysokoškolákov, ktorí celý školský rok spoločne pracovali na vysnívaných vynálezoch v rámci vzdelávacieho programu MyMachine. Na začiatku školského roka deti kreslia nápady na vynálezy, ktoré potom vysokoškolskí študenti prekreslia do realizovateľného technického konceptu a podľa neho stredoškoláci skonštruujú funkčný prototyp. Na záver školského roka sa koná slávnostné odovzdávanie vynálezov MyMachine EXPO. Tento rok sa tieto záverečné podujatia konali dve – 18. júna v Košiciach a 21.6. v Piešťanoch. Okrem toho sa popri piešťanskom EXPE konalo aj exkluzívne networkingové podujatie o inováciách MyMachine mINgle.

MyMachine EXPO Košice

V Univerzitnej knižnici TUKE v Košiciach sa stretli deti z piatich tried zo základných škôl, študenti z piatich tímov zo stredných odborných škôl a vysokých škôl z východného Slovenska.

Slávnostný program otvorili príhovory dekana Strojníckej fakulty Jozefa Živčáka a programovej riaditeľky Karpatskej nadácie Veroniky Miškech Fričovej. Po nich nasledovalo ocenenie partnerských firiem, fakúlt a stredných škôl. A potom už autori nápadov predstavili svoje vynálezy na „detskej konferencii“, kde cez rozhovory s moderátorkou priblížili ako vnímali proces navrhovania a výroby svojich vysnívaných vynálezov.

Hotové vynálezy zatiaľ na deti čakali zakryté plachtami. Na košickom EXPE deti odhalili tieto prototypy:

Bazénový domček – bazén plný skladacích tobogánov a hracích prvkov,

Lietajúci autobus – model autobusu s vrtuľami a veľkým héliovým balónom,

Stojan na knihy – pretáčač strán, sen každého knihomoľa,

OTIS – optimistické terapeutické inteligentné sedadlo a

Kolomko – zábavný kužeľ, ktorý chodí a rozpráva.

Všetky vynálezy boli očarujúce a deti odchádzali z podujatia naozaj spokojné 🙂

MyMachine EXPO Piešťany

Päť tried základných škôl, päť tímov študentov zo stredných odborných škôl a päť tímov vysokoškolských študentov zo západného a stredného Slovenska sa stretlo na MyMachine EXPO v Elektrárni Piešťany. Záštitu nad podujatím prevzal predseda TTSK Jozef Viskupič.

Podujatie otvorili príhovory podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Rastislava Mráza, výkonnej riaditeľky Karpatskej nadácie Laury Dittel a správcu Nadácie ZSE Petra Bednára. Po nasledujúcich oceneniach prítomných partnerských firiem, fakúlt a stredných odborných škôl program pokračoval detskou konferenciou. Deti na nej v rozhovoroch s moderátorkou predstavili svoje vysnívané vynálezy – zatiaľ len do fázy výroby. Hotové vynálezy už potom čakali na odkrytie. Deti odhalili nasledovné prototypy:

Polievač Jano – záhradné hodiny s vtáčou búdkou, vodnou hmlou a bublifukom,

Škrečko-hojdačka – hojdačka nielen pre škrečky, so zabudovaným rádiom,

Pet Machine – aplikácia, ktorá pomôže so starostlivosťou o domáce zvieratká,

Neymarovo ihrisko – zábavná hracia plocha pre futbalistov a

Ňufko-futbal – stolný futbal so zajačikmi na ovládanie .

Deti si svoje nové vynálezy do sýtosti užili a po prázdninách im budú ďalej robiť radosť v škole.

MyMachine mINgle

Formát networkingového podujatia pre podporovateľov a fanúšikov MyMachine sme skúšali prvýkrát a veľmi sa tešíme, že dopadlo výborne. Témou podujatia boli inovácie, a tak si účastníci MyMachine mINgle mohli okrem odhaľovania detských vynálezov na MyMachine EXPO vychutnať aj inšpiratívne prednášky dvoch key-note speakrov.

Mathieu Mottrie z belgickej spoločnosti Creax sa podelil o svoj recept na vytváranie „future-proof“ inovačných stratégií vo veľkých výrobných odvetviach. Mathieu je lídrom v oblasti inovácií, známy pre svoj prínos v prepájaní technológií a kreativity. Pri svojej práci využíva medzi-odvetvový výskum na urýchlenie a zníženie rizík inovačných procesov, pričom tvrdí, že väčšina našich problémov už bola vyriešená niekým iným v inom odvetví.

Peter Štefanko, senior manažér ľudských zdrojov zo spoločnosti Magna PT, zase priblížil svoj prístup k inováciám, aj prostredníctvom spolupráce s programom MyMachine.

Na prítomných hostí čakali aj kreatívne networkingové aktivity. MyMachine mINgle prepojilo firmy, univerzity a zriaďovateľov stredných škôl, pretože veríme, že cesta k inováciám vedie cez spoluprácu a hľadanie synergií medzi rôznymi sektormi.

Zdieľajte tento článok
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

prihláste sa na odber newslettra

Karpatská nadácia
Letná 27
040 01 Košice

MyMachine Slovakia © 2020