PRÍBEH ROBOTA MILANA MÁ KRÁSNE POKRAČOVANIE

Michael Šeliga so spolužiakmi a s Robotom Speeshom na Strojárskej olympiáde v Bratislave, február 2024

Tešíme sa z každého jedného zo 72 MyMachine vynálezov, ktoré sme deťom za 8 ročníkov MyMachine na Slovensku odovzdali. Celé to, že deti si niečo vymyslia, vysokoškoláci im to prekreslia do technického konceptu a stredoškoláci vyrobia funkčný prototyp, je taký malý zázrak. A občas sa stane, že pri odovzdanom vynáleze to nekončí – a to je úplne nový level radosti a kúzla 😊

Jeden z takýchto čarovných príbehov je aj Robot Milan, ktorého minulý rok vyrábal tím stredoškolákov zo SPŠ techniky a dizajnu v Poprade pre tretiakov zo Spojenej školy v Spišskej Novej Vsi. Robot Milan vznikol pre triedu detí so sluchovým znevýhodnením a je to robot, ktorý učí deti rozprávať.

Deti zo Spojenej školy z neho boli na slávnostnom odovzdávaní nadšené, aj samotnému autorovi kresby Simonovi sa robot veľmi páčil. Tiež by chcel také roboty v budúcnosti vyrábať alebo programovať, bál sa ale, či sa to niekedy dokáže naučiť. A práve to inšpirovalo stredoškoláka Michaela Šeligu posunúť vynález pre deti so sluchovým znevýhodnením ešte ďalej.

Na základe Robota Milana vyrobil nového robota, ktorý učí deti nielen rozprávať, ale vie ich naučiť aj základné princípy programovania. Nazval ho Robot Speesha – čo je vlastne skomolenina slov SPŠ a anglického slova special. Pretože presne to Robot Speesha spája – šikovnosť stredoškolákov a túžbu pomôcť aj deťom s rôznorodými potrebami.

Michael sa v polovici februára zúčastnil so svojim projektom Strojárskej olympiády, ktorá sa každoročne koná na Strojníckej fakulte STU a súťažia v nej šikovní stredoškoláci. Spomedzi 62 prihlásených projektov vyhral tretie miesto.

Okrem neho vyhral náš úprimný obdiv. Lebo presne toto je hlavná myšlienka MyMachine: učiť všetky deti bez rozdielu, aby sa nikdy nevzdávali svojich snov. A tak si tak vravíme, že ak toto je naša budúcnosť – mladí ľudia, ktorí sú zruční, empatickí a ambiciózni – potom to nemôže dopadnúť inak ako dobre. 😊

Zdieľajte tento článok
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

prihláste sa na odber newslettra

Karpatská nadácia
Letná 27
040 01 Košice

MyMachine Slovakia © 2020