Pracujeme na vynálezoch, ktoré zmenia svet (a ak nie celý, tak aspoň svet ich autorov)

Karolínka zo ZŠ Prešov si vysnívala auto, ktoré sa mení na robota. Nelka zo ZŠ Veľký Krtíš vymyslela Trobotku – robota, ktorý vie rozosmiať ľudí, vie byť kamarát aj pomôcť s vymýšľaním nových nápadov. A Matúšov veľký sen je vyrobiť Myšlienkovač – prístroj, ktorý vám prezradí, na čo myslí druhá osoba.

Toto je niekoľko z detských vysnívaných vynálezov, ktoré v tomto ročníku MyMachine získali v ich triedach najviac hlasov a dnes už sú v rukách našich šikovných vysokoškolákov, ktorí pripravujú technické koncepty ako by vynálezy mohli v praxi fungovať.

Deti ale pri tvorení nápadov nemysleli len na seba. Filip zo ZŠ Odorín by si pre svojich rodičov prial Robokávu – robota, ktorý im uľahčí prípravu rannej kávy. Vierka zo ZŠ Košice by chcela potešiť svoju sestričku Terku, ktorá ešte nevie hovoriť, rozprávajúcou knihou. Janko zo ZŠ Tvrdošín by zase svojim rodičom chcel uľahčiť život Zdvíhacím autom – je to auto, ktoré sa vie zdvihnúť tak aby prešlo ponad ostatné autá a rodičia by tak nemuseli stáť v nekonečných kolónach.

Deti chcú vynálezmi uľahčiť život aj sebe. Max z Banskej Bystrice vymyslel Maxa Verstapena – upratovacieho robota s bionickými rukami, ktorými by dokázal umyť riad či pozametať. Lea zo ZŠ Nitra by si priala mať menej práce so skladaním oblečenia a tak (nielen) jej naši vysokoškoláci vyrábajú skladač oblečenia. Paľko zo ZŠ v Trenčíne by si prial mať doma stroj na príklady, ktorý by mu uľahčoval robenie úloh z matematiky.

Detský svet je ale hlavne o zábave. A tak aj niektoré z víťazných nápadov sú vynálezy, ktoré majú zaujať, rozosmiať a zabaviť. Ako dlažbový klavír, ktorý vymyslela Nina zo ZŠ v Trebišove. Klávesy klavíra sú dlažba či schody, na ktorých sa hrá stúpaním na ne. Alex z Bardejova si zase vysníval Masteršpicu – robota, ktorý by s ním hral hokej. A Stavrulka zo ZŠ v Komárne, ktorá sa rada hrá so svojim psom, preňho vymyslela ťahaciu kosť – akýsi psí hlavolam.

Naši vysokoškoláci si už lámu hlavu nad tým, ako detské vynálezy poňať a kreslia o dušu návrhy. Na začiatku februára ich ukážu deťom zo základných škôl. Veríme, že naši malí vynálezcovia budú spokojní a program sa bude môcť prehupnúť do ďalšej fázy – samotnej výroby vynálezov.

Zdieľajte tento článok
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

prihláste sa na odber newslettra

Karpatská nadácia
Letná 27
040 01 Košice

MyMachine Slovakia © 2020