Oslávili sme deň tvorivosti a inovácií na MyMachine Slovakia EXPO Prešov

21. apríl je od roku 2018 Svetovým dňom tvorivosti a inovácií. Ako ho osláviť lepšie než odovzdávaním vynálezov MyMachine? Na MyMachine Slovakia Expo Prešov sme odovzdali 4 vynálezy, ktoré vznikli vďaka spolupráci detí zo základných škôl s vysokoškolákmi a stredoškolákmi z Prešovského a Košického kraja v rámci vzdelávacieho programu MyMachine. Veľmi sa tešíme, že sme po dvoch rokoch pandémie mohli spoločne odovzdať vynálezy, ktoré vymysleli deti tesne pred a počas nej.

Výstava sa konala pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Miliana Majerského na Spojenej škole Ľ. Podjavorinskej v Prešove.

Deti zo základných škôl v Bystranoch, Svidníku, Šarišských Bohdanovciach a na Lermonotovovej ulici v Košiciach čakalo prekvapenie hneď pri vstupe na EXPO v podobe ľudovej hudby, ktorú zabezpečila Spojená škola Ľ. Podjavorinskej. Deti sa následne presunuli do telocvične, kde si po krátkych príhovoroch mohli odhaliť a otestovať svoje vysnívané vynálezy.

 

Akustický domček z Bystrian 

Janík zo Základnej školy v Bystranoch si vysníval domček, ktorý by bol celý iba jeho a mohol by v ňom byť sám a v tichu. Vysokoškolskí študenti zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach sa zhostili prípravy konceptu a navrhli domček v tvare ihlana, ktorý je odhlučnený pomocou akustickej peny. Osvetlenie v domčeku je zabezpečené pomocou žiarovky napojenej na solárnu nabíjačku. Na dotvorenie atmosféry sa dá v domčeku pustiť meditačná hudba. Steny domčeka si deti môžu pokresliť, lepiť na ne magnety či nálepky. Domček podľa návrhu skonštruoval tvorivý tím študentov zo Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej v Prešove. „Ako najväčšie prínosy toho, že sme sa zapojili do MyMachine, vnímame možnosť tímovej práce, prinášanie nových riešení a narábanie s novými materiálmi, ktoré sme doteraz nepoznali,” hodnotia stredoškoláci Šimon, Martin a Roland, ktorí odporúčajú účasť na projekte aj ďalším rovesníkom. Deti boli z domčeka nadšené a ocenili kresbu lienky, ktorá je maskotom ich triedy, na jednej zo stien domčeka. „Ako sa im ju podarilo nakresliť tak isto, ako sme ju chceli mať?” nestačili sa deti diviť. 

 

Prestierací tank zo Šarišských Bohdanoviec 

10-ročný Marek zo Základnej školy v Šarišských Bohdanovciach si povedal, že už má dosť prestierania príborov pred každým obedom a vymyslel vynález, ktorý by to robil zaňho. V jeho pôvodnom návrhu by malý tank strieľal príbor priamo na stôl. Vysokoškoláci zo Strojníckej fakulty a Fakulty umení TUKE to ale poňali trochu inak a pripravili návrh tanku, ktorý by príbor namiesto strieľania priniesol na vlečke. Stredoškoláci zo Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej v Prešove sa poriadne vytrápili, kým tank úspešne zostrojili. Konečnému výsledku predchádzalo mnoho nevydarených pokusov. „Práve tie nás ale mnohému naučili a dostali nás k úspešnému riešeniu. Koľkokrát sme sa aj pochytili, keď sa nám nedarilo, ale nakoniec to hodnotíme tak, že nám účasť na projekte utužila vzťahy. Podporovali sme jeden druhého a mali sme aj podporu od majstra, ktorý nám pomáhal, keď sme si nevedeli rady a takisto nám pomáhali aj konzultácie s vysokoškolákmi,” hodnotia svoju účasť na MyMachine stredoškolskí študenti Filip, Jakub a Krištof. Veľkým zadosťučinením pre nich bolo, keď videli radosť v očiach detí, ktoré si mohli prestierací tank vyskúšať na podujatí. „Je paráda vidieť naživo niečo, čo bolo len na papieri,” hodnotí 10-ročný Janko zo základnej školy. 

 

Kŕmič mačiatok zo Svidníka 

11-ročná Slávka má doma dve mačky, ktoré sú stále hladné a povedala si, že by bolo super vyrobiť pre ne automatický kŕmič. Vysokoškolskí študenti zo Strojníckej fakulty TUKE ho pripravili podľa jej návrhu a vyhrali sa aj s dizajnom – vrch kŕmiča je v tvare mačacej hlavy a granule sa k mačke dostanú cez tobogány s rôznymi prekážkami. Stredoškoláci zo Strednej odbornej školy polytechnickej a služieb arm. gen. L. Svobodu zo Svidníka sa tvorby zhostili s vysokým nasadením a pridali ešte aj funkciu svetielkujúcich očí a zvuk mňaukania pri dopĺňaní krmiva do zásobníka. Deti ocenili funkčnosť aj dizajn: „Páči sa mi, že to nie je len obyčajná guľa, ale má to tobogány a rôzne prvky,” zhodnotil 11-ročný Radko zo Základnej školy na Karpatskej ulici vo Svidníku. 

 

O.P.O.N.A. z Košíc 

Deti zo Základnej školy na Lermontovovej ulici v Košiciach si vysnívali teleport, ktorý by im umožnil presunúť sa rýchlejšie z miesta na miesto, napríklad do školskej jedálne. Študenti Strojníckej fakulty TUKE Matúš Hančikovský a Tomáš Adam sa tohto zadania zhostili veľmi tvorivo a vytvorili k svojmu riešeniu aj zábavný príbeh: „Prišli sme na spôsob, ako ohýbať zákony fyziky tak, aby sme kohokoľvek premiestnili do alternatívnej dimenzie. Avšak keďže spôsoby, akými dokážeme premiestniť akúkoľvek hmotu, sú z hľadiska bezpečnosti civilizácie dôverné, rozhodli sme sa sprostredkovať deťom aspoň pocit, zážitok z rapídneho cestovania v priestore. Pri teleportácii sa deje množstvo záhadných vecí, jednou z nich je, že rýchlosť svetla sa podstatne zníži a tým pádom dokážete vidieť svetelné stopy. Tento efekt sa dá pomerne dôverne simulovať aj za bežných podmienok, pomocou klasického čierneho ultrafialového svetla a fosforescentnej farby. Preto sme navrhli priestor, kde si deti môžu vyskúšať kreslenie svetlom.“  

 

Začiatkom apríla sme odovzdali aj vynález Upratovacia motokára v Trnave, fotografie si môžete pozrieť tu.

Zdieľajte tento článok
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

prihláste sa na odber newslettra

Karpatská nadácia
Letná 27
040 01 Košice

MyMachine Slovakia © 2020